Učím se žít bez stížností

„Když se ti něco nelíbí, tak to změň. Když nemůžeš změnit to, co se ti nelíbí, změň svůj postoj. Nestěžuj si.” (M. Angelouová z knihy Svět bez stížností).

Tento článek jsem napsala v roce 2018, kdy kniha Svět bez stížností byla novinkou. Teď už to žádná novina není, ale obsah je samozřejmě aktuální. A tak jsem článek oprášila a přikládám jej se svými postřehy:-).

Víte, že stěžování škodí zdraví? A už jste slyšeli o nestěžovací výzvě?

Zjednodušeně řečeno: svůj svět si tvoříme samy tím, jak myslíme, o čem přemýšlíme a jak mluvíme. A proto, chceme-li žít šťastný život a život takový, jaký chceme, je důležité si to hlídat. Poslouchat se, pozorovat svou mysl, co se nám v ní honí a podle toho vědomě jednat.

Knihu jsem četla jedním dechem, dala mi odpovědi na spoustu otázek. Obdržela jsem s ní také nestěžovací náramek na trénink nestěžování. Fialový silikonový náramek, který nosíte pořád na ruce. Jakmile se uslyšíte, že si stěžujete, náramek přendáte na druhou ruku. Cílem je vydržet 21 dní s náramkem na jedné ruce. To znamená úplně bez stěžování. 21 dní stačí k vytvoření a “zajetí” nového návyku a s tím jsou otevřené dveře k lepšímu životu.
Není to však tak jednoduché, jak se na první pohled možná zdá…

Původně jsem si myslela, že to, co je v knize, vlastně všechno vím a že si ani nestěžuju. Přišla jsem si docela pozitivní. Ale s nasazením náramku jsem poznala těžkou realitu:-))). Ze začátku jsem si ho musela přendávat pořád z jedné ruky na druhou. Najednou jsem slyšela tolik svých stížností, že jsem se úplně zhrozila!

Navíc jsem zvýšeně začala slyšet stěžování všude kolem sebe – jakobych se stala radarem. A to jsem se o to ani nesnažila – to samo…

Vypozorovala jsem, že stěžování pojí lidi dohromady. Velmi oblíbené a časté jsou stížnosti na počasí. Když je dlouho sluníčko a teplo, stěžujeme si, že je moc teplo a neprší, kdy je naopak deštivo, tak zase že moc prší. Další jsou stížnosti na zdraví, co koho kde bolí a co se komu stalo. Nelze opomenout ani politickou a globální situaci. Rozebíráme, co se kde děje za hrůzy, jak se kdo blbě chová či co ostatní dělají nebo nedělají. Stěžujeme si, jak je co drahé, stěžujeme si na přátele, partnery, na děti…

Když tomu dáme pozornost a zaměříme se na to, je to fakt síla. A pak, když najednou s tím chceme něco udělat a nechceme zapadnout mezi stěžovatele, tak si s mnohými lidmi nemáme co říct!

A přeci všichni chceme být šťastní!

Náramek jsem poctivě nosila, ale nepřekonala jsem ani 1 den. Nevím, jak dlouho jsem trénovala. Teď už ho nenosím. Ale jsem ráda, že jsem narazila v počítači na tento článek. Protože je to stále aktuální a pořád je třeba si to připomínat.

Dovolím si tedy shrnout pár důležitých nestěžo-stěžo informací a postřehů:

  • Pokud chceme mít šťastný život, je potřeba vědomě změnit své návyky. Ovládat svou mysl. Pracovat s ní. Pozorovat, co se v mysli děje, co si mysl vymýšlí a vytváří za dramata a příběhy. Neztotožňovat se s ní. Prostě to neposlechnout a rozhodnout se reagovat jinak. Tak, aby to bylo prospěšné pro nás a okolí, nikoliv destruktivní.
  • Nevyhledávat negativní zprávy, nečíst běžné časopisy s drby a noviny plné hrůz a katastrofických příběhů. Protože když to čteme, zveme si to do svého života. A podle toho svůj život pak žijeme. Programuje nás to.
  • Stěžováním se myslí jak přímo stížnost, tak kritizování, odsuzování, nadávky. Dokonce i sarkasmus a cynickost. Také obyčejný povzdech typu „ach jo“ nebo „do prčic“ (slušná verze). Dál také hněv, pomluvy a drby.
  • Nástrojem k odstranění stěžovacího návyku může být náramek. S každou stížností náramek přendáte na druhou ruku – učí nás to uvědomovat si, jak myslíme a poslouchat sebe sama. Když si uvědomíme, že si stěžujeme, nebo si chceme postěžovat, zastavíme se. A pak můžeme klidně říct něco jiného.
  • Trénink je poměrně dlouhodobý proces, klidně na 6 měsíců až rok.
  • Pokud však potřebujeme něco vyřešit a souvisí to s tím, že budeme mluvit o svém trápení s někým, kdo nám může pomoci, tak se nejedná o stížnost.
  • Někdy je těžké rozeznat, co je stížnost a co je pouhé konstatování. Stížnost je o energii a o emocích. Pokud řekneme, že venku prší – úplně neutrálně, nejde o stížnost. Ale pokud řekneme: už zase prší, ach jo jde o stížnost.
  • Místo stížností se zaměřme na to, co se nám líbí, co se nám stalo dobrého. Co se celkově děje dobrého.
  • Mluvme o tom, co si přejeme, co chceme od života. Buďme vděční.
  • Obklopujme se lidmi, se kterými je nám dobře. (Přirozeně to budou ti, co si nestěžují).
  • Hledejme pozitivní vzkazy od života. Zkusme hledat to dobré i v náročných a těžkých chvílích. Brát to tak, že je to jako výcvik.
  • Jsme-li obklopeni stěžovateli, bude pro nás velmi těžké vydržet nestěžovat. Stěžovatelům můžeme podat pomocnou ruku tím, že se jich zeptáme třeba na to, co je baví. Zkrátka obrátit pozornost.
  • Chcete se naučit pracovat se svou myslí? Přijďte ke mně na ženský kruh! Tam se tomu věnujeme!

Přestaneme-li si stěžovat, pocítíme přirozeně víc štěstí a radosti ze života. Ne-stěžování zlepšuje zdraví i vztahy mezi lidmi, zlepšuje celý náš život! A to, přeci, stojí za to!

Podrobnosti najdete v knize Svět bez stížností od Willa Bowena https://nestezujsi.cz/.

Jsem milovnice přírody a posvátnosti života. Provádím rituály kola roku, přechodovými rituály a ženskými kruhy. Navracím sebe a druhé do přítomnosti, k přírodě, ke svým kořenům, k pravdě...Více o mně se dozvíte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.