Samhain

Přichází nejtemnější období kola roku. Ponurá nálada, období mlh, vlhkého, chladného vzduchu a tmy. Listí ze stromů opadává, rostliny usychají, míza ze stromů se stáhla ke kořenům. Příroda umírá, aby se zjara zase zrodila. Opadané listí a uschlé zbytky rostlin zetlí a poskytnou živiny pro nový život. Přichází období smrti. Smrt je nezbytná a důležitá součást života. Nicméně chápejme smrt jako transformaci, přeměnu. Nic nekončí, jen se mění, transformuje, aby život pokračoval dál. Takový je zákon. Věčný koloběh života.

Samhain, prastarý keltský svátek mrtvých, se slaví obvykle 31. října a nachází se zhruba v polovině cesty mezi podzimní rovnodenností a zimním slunovratem. Z něj vychází i známé křesťanské Dušičky nebo také Halloween. Samhain byl pro Kelty hranicí mezi létem a zimou a byl to zároveň začátek nového roku. Protože s umírající přírodou končí hospodářský rok a nový přichází.

Smrt je ve vzduchu a brány mezi světy jsou nejtenčí. Tak tenké, že se dá snadněji než jindy komunikovat mezi světy. Duše zemřelých se prý mohou potulovat krajinou a my s nimi můžeme lehce navázat spojení. Ať už Samhain nebo Dušičky, v tomto čase zvlášť vzpomínáme na zesnulé, chodíme na hroby, zapalujeme svíčky jako symbol světla a naděje. Patří sem i převlékání za duchy a čarodějnice, vydlabávání dýní a různé bláznivé veselice, které také vychází v dávné minulosti.

V přírodě začíná vládnout archetyp stařeny.

Slovanskou patronkou tohoto období je Morana. Je to bohyně smrti a transformace. Je drsná a nekompromisní, pravdivá až do morku kostí. Před ní se nikdo neschová. Zároveň je spravedlivá a moudrá. Ví, co musí odejít, aby život pokračoval. Střeží zákon koloběhu života. Slované uctívali Moranu jako bohyni zimy, tmy a smrti.

Na Moranu se můžeme obracet pokud cítíme, že lpíme – na vztazích, na situacích, na práci, na jídle…Pokud cítíme, že se máme strachy ze života, z různých rozhodnutí. Když necítíme svou sílu nebo když máme pocit, že toho je na nás moc. Ona se totiž nebojí už NIČEHO.

Další bohyně spojené s archetypem stařeny je například známá hinduistická bohyně Kálí. Ta je znázorňována jako bohyně s mnoha rukama, kterýma může odsekávat vše, co nás v životě blokuje a brzdí.

Další je keltská bohyně Cerridwen, která rovněž vládne tajemství života a smrti.

I my přirozeně s podzimem jdeme do útlumu. Ubývá nám sil a přirozeně bychom měli více odpočívat. Málo slunce a tma se podepisují na naší náladě. Trávíme více času doma v teple, zapalujeme svíčky. Je čas dokončit vše staré, pustit vše, co nám již neslouží a udělat tak prostor pro nové. Je čas pohlédnout do očí svému strachu a svým stínům. I ony chtějí být přijaty.

Bohyně stařena je součást našich životů. Je to období moudrého stáří. Stařena už fakt nepotřebuje nikomu nic dokazovat. Nepotřebuje se každému zavděčit, nepotřebuje se líbit. Stařena si už může opravdu dělat, co chce. Je jí to jedno, nemá co ztratit. Má to všechno na háku. Může si na sebe vzít cokoliv, hlasitě se všemu a všem vysmát a může třeba i létat v hmoždíři:-).

Kvality stařeny jsou dále důvěra, odevzdání, zpomalení, odpočinek.

Jak Samhain oslavit a jak se na něj naladit?

  • Nosit tmavé oblečení – černá, tmavě hnědá, tmavě fialová.
  • Udělat si podzimní oltář a výzdobu domova: předměty symbolizující sílu a přeměnu. Plody podzimu, vydlabané dýně jako symbol našich předků, svíčky, kaštany, šípky…
  • Přemítat nad otázkami: žiju tak, jak opravdu chci? Kde to nejsem já? Co je to, co mi již neslouží a neprospívá? Co můžu propustit ze svého života? Z čeho mám strach?
  • Zkoumejme své strachy.
  • Můžete udělat rituální oheň a v něm spálit to neprospěšné a zbytečné.
  • Udělat oltář pro předky s fotkama, zapálit u nich svíčku, navštívit hrob. Uctít tak své předky, poděkovat jim za život. Bez nich bychom tu nebyli!

Bojíme se všichni. A stejně se smrti nevyhneme. Můžeme ji však uctít, uznat, i když cítíme strach. Uleví se nám a možná, že nám to i změní vnímání života. Protože pak budeme vědět, co je opravdu důležité. Možná si začneme víc užívat a vážit života, možná se přestaneme zabývat zbytečnostmi a plýtvat časem tam, kde to není naše.

Máte chuť se vědomě propojit se Samhainem a spojit se se svou hlubokou silou? Srdečně zvu ženy na Samhain v ženském kruhu. Proběhne v Blovicích (Plzeň jih) 1. 11. od 17 – 20 h. Více informací k akci najdete tady. Akce bude podpořena měsícem v novu, který nám ukáže svou temnou tvář a podpoří prostor klidu a prázdnoty. Můžete si být jisty bezpečným prostorem, laskavým a jemným přístupem a silným zážitkem.

Přeji krásné samhainové období!

Moje zdroje informací: Tajemství rituálů kola roku – on line kurz od Spojeni s přírodou, Novodobé ženské rituály – L. Khousnoutdinova a K. Kramolišová et. al., Výcvik kněžek – celoroční kurz, www.knezkabohyne.cz., wikipedia.org, www.flowee.cz. Tradinář- Rodinný a tvořivý rok plný oslav a rituálů – Kindlová M. a Boledovičová M.

Jsem milovnice přírody a posvátnosti života. Provádím rituály kola roku, přechodovými rituály a ženskými kruhy. Navracím sebe a druhé do přítomnosti, k přírodě, ke svým kořenům, k pravdě...Více o mně se dozvíte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.