Zimní slunovrat

Zimní slunovrat, nebo také keltský Yule (ze skandinávštiny kolo) či slovanský Kračun (znamená krátký den) je vrcholem temné části kola roku. Je to nejtemnější a nejkratší den v roce s nejdelší nocí. Letos nastane 21. prosince v 10:19 hodin. A zároveň je to okamžik, kdy se rodí nový život – Slunce. Jak už název vypovídá – sluno-vrat, návrat slunce. Pro naše předky to bylo významné období, kdy s vycházejícím sluncem se vrací slunce do života. Byla to naděje, že zima, chlad a tma skončí a brzy bude zase teplo a světlo. Že život půjde dál.

Od tohoto dne bude světla a slunce přibývat každým dnem a to až do letního slunovratu.

Se slunovratem zároveň přichází zima. Období odpočinku, ticha, klidu, prázdnoty. Příroda spí, sníh vše zakryje a my snáz než kdy jindy můžeme cítit klid. A tak, stejně jako příroda se oddává tichému spánku, i my bychom měli více odpočívat, oddat se obyčejnému bytí, trochu snění, meditaci, klidu.

Z ticha a prázdnoty se pak rodí nové. Tak jako se točí kolo roku a po zimě přijde jaro, nová svěží energie, nové začátky, znovuzrození.

Patronkou tohoto období je například keltská bohyně Danu pocházející z irské mytologie. Danu je považována za nejstarší z bohyní a představuje poslední a zároveň první fázi života. Prostor mezi smrtí a narozením, prostor mezi nádechem a výdechem.

U nás se můžeme obrátit na Meluzínu, mytologickou bohyni vzduchu, větru, sněhových plání. Bohyni prázdnoty, klidu a ticha zimy. Pokud je nám Meluzína blízká, můžeme si ji přivolat pokud chceme najít klid, ztišení. Pokud potřebujeme získat nadhled, jít do prázdna, abychom lépe vnímaly své nitro a poselství, která k nám promlouvají.

Zimní slunovrat je velmi starý svátek, slavený dávno před narozením Ježíše. Vlastně se to celé později zamotalo dohromady:-). Vánoční zvyky vychází z pradávných pohanskách zvyků a byly poměrně dobře zachovány a jsou nadále dodržovány. A tak pojďme letos dát tomuto svátku hlubší vědomou přítomnost. Můžeme slavit slunovrat zvlášť a pak Vánoce nebo obojí dohromady. Stačí záměr. Na slunovrat můžeme vědomě nechat odejít poslední zbytky toho, co nám neslouží. Třeba symbolicky spálit kus dřeva nebo napsat si to na papír a zakopat. A pak vědomě přivítat slunce a světlo do našich životů.

Můžeme rozjímat v klidu a tichu nad těmito otázkami:

⭐ Jaký byl pro mě uplynulý rok?

⭐ Žiji život takový, jaký chci? Co můžu udělat jinak a co chci změnit?

⭐ Kdo vlastně jsem?

⭐ Jakou mám vizi pro další rok?

S obdobím slunovratu přichází také čas zhodnocování uplynulého roku a předvídání, jaký bude následující rok. Je to tedy kouzelný čas pro věštby, kouzla.

Staré zvyky, které se nadále dodržují, všichni dobře znají: jsou to například krájení jablíček, kdy podle toho, jaké je jádro, předvídáme, zda budeme v příštím roce zdraví. Hvězdička značí zdraví, křížek či zkažené jablko značí nemoc a smrt. No, moje prababička, než zemřela, tak měla v rozkrojeném jablku křížek…

Další je hod pantoflí pro vdavekchtivé dívky. Dívka stojí zády ke dveřím a hodí za sebe pantoflí. Podle toho, jak pantofel spadla, lze předvídat, zda dívka půjde z domu nebo ne. Špička ke dveřím, dívka jde z domu, pokud jde ke dveřím pata, dívka zůstává doma:-).

Dál se také třáslo bezem, věštilo se z ořechů a nebo se doteď pouští lodičky. Náš oblíbený zvyk po štědrovečerní hostině a rozbalování dárečků je věštění s hrnečky: pod 5-7 hrnečků dáte symbolické předměty, např.:

  • peníz – peníze
  • chleba – štěstí
  • šátek – cesta
  • prsten – svatba/ láska
  • dudlík – dítě
  • ořech – zdraví
  • hvězdička – radost

Pak si postupně každý vybere jeden hrneček a jaký symbol bude pod ním, to dotyčného čeká v příštím roce. Hrnečky je samozřejmě potřeba promíchat a přendat, aby nikdo nevěděl, kde co je:-).

Symboly si může dát každý jaké chce. Výše jsem uvedla, co používáme my doma, žádné dramatické symboly nedáváme:-). Ale naši předkové byli drsní, měli tam i hlínu – smrt a hřebínek jako nemoc.

Vánoce jsou plné symboliky. Do vánoční výzdoby patří také jmelí, které symbolizuje štěstí a lásku. Tradice říká, že jmelí má být darované a má být na něj co nejvíce bobulí, které jsou zárukou štěstí:-). A líbání pod jmelím rovněž přináší lásku a štěstí.

Další tradiční symboly zajišťující štěstí, život a zdraví jsou zelený strom, červené jablko, (barvy života), svíčky jako naděje.

Plodnost, hojnost a bohatství zajišťuje hrách a čočka, sušené houby, obilné klasy (z oslav Lammasu) a také kynuté pečivo. Zkrátka to, co nabývá na objemu:-).

Ochranné symboly pro dům i osoby jsou například chléb, sůl, med, česnek či čaromocné byliny. Věnec jako motiv koloběhu života je rovněž základní symbol Vánoc.

Vánočními barvami jsou již zmíněná zelená a červená jako barvy života, ale i fialová, barva jednak vznešenosti, ale i tajemnosti a ticha či zlatá – symbol světla slunce, hojnosti.

Cukroví a zejména perníčky rovněž mají velkou symboliku, měly ochranný význam. Vhodné jsou tvary kulaté jako slunce, hvězdy, měsíce a svíčky. To vše jsou symboly světla, naděje, lásky. A my můžeme při pečení a tvoření myslet právě na tyto kvality a vědomě je vkládat do cukroví. Energie s jakou tvoříme se propíše a pak máme “kouzelné cukroví”:-).

Vánoce jsou také úzce spojeny s našemi předky a zesnulými blízkými. Naši předkové jsou s námi v našich srdcích, v našich myšlenkách a v genech. Jsou to naše dary, které máme v sobě a které nám předci předali. Díky nim jsme tady. A tak je na místě při zapálené svíčce našim předkům poděkovat za vše, co jsme dostali. Za život, vlastnosti…Tradičně se předkům také nechává prostřené místo u štědrovečerního stolu jako uctění a vzpomínka, že jsou stále s námi a že mají v našich životech stále své místo. Můžeme třeba pootevřít okno a přizvat je na hostinu…

O slunovratu i další dny poté se také konají rituály očistné – očista domova i osob, vymetání, stírání všeho nepotřebného a negativního, aby mohlo přijít nové:-).

Věřím, že vás článek naladil a třeba i inspiroval. Přeji Vám krásné slunovratové Vánoce:-).

Slunovratové setkání v ženském kruhu, zaměřené na prázdnotu, ticho a klid a taky na naše přání a vize pro další rok proběhne 20. 12. od 17 h v Blovicích na Plzeňsku. Více informací najdete v události zde. Pokud vás to volá, pojďte se přidat!

Zdroj informací: Tajemství rituálů kola roku – on line kurz od Spojeni s přírodou, Novodobé ženské rituály – L. Khousnoutdinova a K. Kramolišová et. al., Výcvik kněžek – celoroční kurz, www.knezkabohyne.cz, Vánoční svátky o století zpátky – Kamila Skopová, wikipedia.org.

Jsem milovnice přírody a posvátnosti života. Provádím rituály kola roku, přechodovými rituály a ženskými kruhy. Navracím sebe a druhé do přítomnosti, k přírodě, ke svým kořenům, k pravdě...Více o mně se dozvíte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.