Lammas, Lughnasadh, Dožínky. Mnoho názvů pro svátek mezi letním slunovratem a podzimní rovnodenností. Je to svátek první sklizně, kdy dozrává a sklízí se obilí a je nazýván také svátkem chleba. Slaví se kolem 31. července až 2. srpna, záleží na počasí a sklizni.
Je čas horkého léta, ale zároveň už si uvědomujeme, že léto není věčné. Dlouhé letní dny se pomalu, ale jistě zkracují a my vnímáme, že podzim a zima se neúprosně blíží…Věčný koloběh života.
Na kole roku jsme se posunuli z milenkovského období do období archetypu matky. V přírodě dozrává obilí a kukuřice a nastal čas sklizně. Je čas sklízet, co jsme zaseli. Lammas je svátek hojnosti a vděčnosti za plody Matky Země. Lidé se scházeli, aby poděkovali za plodnost a úrodu. Vyráběly se slamnění panáci jako poděkování a zajištění úrody na příští rok. Život pokračuje.
Pořádaly se slavnosti sklizně, pekl se chleba, koláče, obilné placky. Z obilných klasů ženy vyráběly dožínkové věnce, které měly symbolický význam. Věnec připomíná hojnost a bohatou sklizeň, zároveň také světlo a slunce. Byl rovněž poděkováním za sklizeň a zároveň zajištění hojnosti i pro příští rok. Zároveň toto období bylo o seznamování a potkávání se s lidmi a také se domlouvaly svatby.
Název Lughnasadh (čti luna-sad) pochází od boha Lugha, což byl keltský bůh slunce. Pro Kelty byla bohyní Matkou bohyně Ker.
Podle slovanské mytologie je s archetypem matky a s Lammasem spojována bohyně Živa. Je to krásná zralá žena s věncem květů ve vlasech, která dává život. Je ztělesněním hojnosti, je to náruč lásky, štědrosti a laskavosti. Je to mateřství, péče a něžné pohlazení. Je to ta, co rodí a kojí své dítě, ta, která neustále dává. Ale aby mohla dávat, musí mít zdroje, aby se nevyčerpala.
Živa je životadárná síla ve všem živém: v rostlinách, zvířatech i lidech. Živu si můžeme zavolat, když se cítíme slabí a bez energie.
Živa je partnerkou boha Velese, což je rohatý bůh podsvětí a společně tvoří dvojici symbolizující život a smrt.
Mluvíme sice o mateřství, ale matkou můžeme být i když nemáme vlastní děti. Můžeme být matkou nějakého svého projektu, tomu, čemu jsme daly život.
Mezi symboly Lammasu patří obilné klasy, kraví roh (protože z krávy je hodně masa = hojnost, zároveň i kůže, rohy). Barvy Lammasu jsou zlatavě žluté jako zralé obilí.
Jak Lammas oslavit a jak jej využít?
Chceš, ženo, víc? Pojď se potkat v bezpečném prostředí ženského kruhu v neděli 2. 8. ve středověkém hradišti u Spáleného Poříčí na Plzeňsku! Přijď se spojit se se sebou a se svou ženskou sílou. Přijď se naladit na bezpečnou náruč bohyně Matky, procítit její nekonečnou lásku a podporu…Každá může a každá je vítaná!
Těšit se můžeš, mimojiné, na tanec, meditaci, rituál uctění těla, malování hennou a další.
Více informací najdete zde.
Na kruzích jdeme k sobě v souladu s cyklem přírody. Zajímá vás, jak se sebou pracovat a opečovávat se i mimo kruh? Stáhněte si pdf Zpátky ke své divokosti aneb 5 tipů, jak si vzít svou sílu zpět.
Necítíte se na kruh a přesto byste se sebou rády pracovaly? Nevíte, kudy do toho? Dopřejte si individuální konzultaci.
Zdroj informací: Tajemství rituálů kola roku – on line kurz od Spojeni s přírodou, Novodobé ženské rituály – L. Khousnoutdinova a K. Kramolišová et. al., Výcvik kněžek – celoroční výcvik, www.knezkabohyne.cz., wikipedia.org, www.flowee.cz.