Lammas

Lammas, Lughnasadh, Dožínky. Mnoho názvů pro svátek mezi letním slunovratem a podzimní rovnodenností. Je to svátek první sklizně, kdy dozrává a sklízí se obilí a je nazýván také svátkem chleba. Slaví se kolem 31. července až 2. srpna, záleží na počasí a sklizni.

Je čas horkého léta, ale zároveň už si uvědomujeme, že léto není věčné. Dlouhé letní dny se pomalu, ale jistě zkracují a my vnímáme, že podzim a zima se neúprosně blíží…Věčný koloběh života.

Na kole roku jsme se posunuli z milenkovského období do období archetypu matky. V přírodě dozrává obilí a kukuřice a nastal čas sklizně. Je čas sklízet, co jsme zaseli. Lammas je svátek hojnosti a vděčnosti za plody Matky Země. Lidé se scházeli, aby poděkovali za plodnost a úrodu. Vyráběly se slamnění panáci jako poděkování a zajištění úrody na příští rok. Život pokračuje.

Pořádaly se slavnosti sklizně, pekl se chleba, koláče, obilné placky. Z obilných klasů ženy vyráběly dožínkové věnce, které měly symbolický význam. Věnec připomíná hojnost a bohatou sklizeň, zároveň také světlo a slunce. Byl rovněž poděkováním za sklizeň a zároveň zajištění hojnosti i pro příští rok. Zároveň toto období bylo o seznamování a potkávání se s lidmi a také se domlouvaly svatby.

Název Lughnasadh (čti luna-sad) pochází od boha Lugha, což byl keltský bůh slunce. Pro Kelty byla bohyní Matkou bohyně Ker.

Podle slovanské mytologie je s archetypem matky a s Lammasem spojována bohyně Živa. Je to krásná zralá žena s věncem květů ve vlasech, která dává život. Je ztělesněním hojnosti, je to náruč lásky, štědrosti a laskavosti. Je to mateřství, péče a něžné pohlazení. Je to ta, co rodí a kojí své dítě, ta, která neustále dává. Ale aby mohla dávat, musí mít zdroje, aby se nevyčerpala. (Máš je?)

Živa je životadárná síla ve všem živém: v rostlinách, zvířatech i lidech. Živu si můžeme zavolat, když se cítíme slabí a bez energie.

Živa je partnerkou boha Velese, což je rohatý bůh podsvětí a společně tvoří dvojici symbolizující život a smrt.

Mluvíme sice o mateřství, ale matkou můžeme být i když nemáme vlastní děti. Můžeme být matkou nějakého svého projektu, tomu, čemu jsme daly život.

Mezi symboly Lammasu patří obilné klasy, kraví roh (protože z krávy je hodně masa = hojnost, zároveň i kůže, rohy). Barvy Lammasu jsou zlatavě žluté jako zralé obilí.

Jak Lammas oslavit a jak jej využít?

  • Je čas pro vyjádření vděčnosti Matce Zemi za dary. Pojďme si jen uvědomit, co všechno nám Matka Země dává. Lány obilí, kukuřice a dalších plodin. Zraje ovoce i zelenina. Je to obrovská hojnost, aby Matka Země nasytila všechny. A že je pro každého. Ale není to samozřejmost. Jak si vážíme toho, co máme?
  • Můžeme si klást otázky: co sklízím já za plody ve svém životě? Jak se mi splnilo přání ze začátku roku? Co je potřeba ještě udělat/dokončit, abych dosáhl/a toho, co jsem chtěla?
  • Za co jsem vděčná/ý? Můžeme si to říct navzájem v rodině nebo s partnerem a nebo o samotě v přírodě. Vděčnost zároveň podporuje naši vlastní hojnost a prosperitu v budoucnu.
  • Můžeme dát přírodě nějaký symbolický dar – vlastní písničku, kytičku, bylinky. Jen pamatujme, že dar musí být přírodní:-).
  • Zároveň je také vhodný čas poděkovat svým maminkám za život, péči a náruč, kterou nám poskytla.
  • Můžeme s láskou upéct chleba. Vědomě jej zadělat s láskou a péčí a pak s tímto naladěním i sníst. Bude to zážitek:-). To stejné můžeme udělat s koláči nebo obilnými plackami.
  • Udělat slavnost s rodinou a přáteli a poděkovat společně za vše, co v životě máme.

Chceš, ženo, víc? Chceš zažít rituál k Lammasu a spojit se s Živou v sobě? Dostat pořádnou dávku lásky a péče od samotné Velké Matky? Pak Tě zvu na ženský kruh v neděli 30. 7. od 15 h do středověkého hradiště u Spáleného Poříčí na Plzeňsku. Více informací najdeš zde. Každá je vítána!

Přidat se můžeš taky do skupiny Divo-ženky v kole roku nebo sledovat stránku Bytí v kole roku. Brzy se tam objeví něco dalšího:-).

Zdroj informací: Tajemství rituálů kola roku – on line kurz od Spojeni s přírodou, Novodobé ženské rituály – L. Khousnoutdinova a K. Kramolišová et. al., Výcvik kněžek – celoroční kurz, www.knezkabohyne.cz., wikipedia.org, www.flowee.cz.

Jsem milovnice přírody a posvátnosti života. Provádím rituály kola roku, přechodovými rituály a ženskými kruhy. Navracím sebe a druhé do přítomnosti, k přírodě, ke svým kořenům, k pravdě...Více o mně se dozvíte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.